چاپ پلات و متریال ها

چاپ پلات و متریال ها

پلات

چاپ پلات و متریال ها همان پرینت در ابعاد بزرگ می باشد که در ایران با عرضهای 100 سانتی متر که به عبارتی 1 متر و 150 سانتی متر که به عبارتی 1.5 متر میباشد استفاده می کنند.

معمولا دستگاه های پلات به دو دستگاه سیاه و سفید و دستگاه رنگی می باشد. دستگاه سیاه سفید آن معمولاٌ لیزری بوده و دستگاه های پلات رنگی جوهر افشانی می باشد.

در دستگاه های چاپ پلات رنگی عمدتا به صورت 4 رنگ و 6 رنگ و 12 رنگ می باشد.

پلات با متریال های مختلفی (کاغذ) چاپ می شود. که معمولا به صورت رول می باشد. و همانند پرینتر های دیگر نیز از شیت یعنی کاغذ رول نشد هم چاپ می گردد.

متریال ها یا همان کاغذهایی که برای چاپ پلات استفاده می شود به شکل زیر است:

چک پلات

چاپ روی کاغذ معمولی که در چاپ پلات به عنوان چک پلات از آن یاد می کنند.

مقوا کوتد

مقوایی می باشد که معمولا برای چاپ روی پوستر ، کارهای دانشجویی ، استفاده شخصی و… استفاده میشود. مقوای کوتد در عرض های 90 ،106 و 150 در بازار موجود می باشد. که در گرماژ های 120 گرم و 180 گرم موجود می باشد.

کنواس

همان پارچه بوم است. که با دستگاه چاپ عریض پلات انجام می شود و معمولاٌ مشتری خاص خود را دارا است . چاپ کنواس در ابعاد های مختلف چاپ و بعد از آن روی تخته های چوبی نصب میشود و به عنوان تابلو در محیط های مختلف نصب می شود.

چاپ کنواس

کاغذ گلاسه

کاغذ گلاسه دورو روغنی بوده و برای چاپ روی پوستر و جلد سخت و … کاربرد دارد.

فتوگلاسه

مقوا یا کاغذ فتوگلاسه معمولا برای چاپ عکس با کیفیت بالا استفاده می کنند. معمولا این نوع متریال به صورت کاغذ فتوگلاسه 115 گرمی  و مقوا 260 گرمی گرماژ بالا موجود می باشد.

کاغذ کالک

کاغذ کالک همان کاغذ نیم شفاف می باشد که برای نقشه کشی ، الگو خیاطی و …. استفاده می شود.

استیکر

استیکر همان کاغذ برچسب دار است که برای سایزهای بزرگ از آن استفاده می کنند. استیکر که با دستگاه پلات زده می شود. استفاده آن در محیط بسته و در مکان هایی که نور مستقیم روی آن نیست چاپ می شود.

کاغذ pp

در این نوع چاپ کاغذ آن به صورت روغنی بوده و روی رول آپ ( که همان استند ایستاده است ) استفاده می کنند.

بک لایت

چاپ بک لایت به صورت معکوس چاپ می شود و روی تابلو هایی که نور دارند به کاربرده می شود. جنس متریال آن مانند طلق می باشد . این نوع جنس مانند فلکسی بنر می باشد.

بک لایت

نویسنده: نوید خطیبی