چاپ افست و مزایای آن

چاپ افست و مزایای آن یک مقاله کامل میباشد. که از سایت چاپ من منتشر شده و در ادامه به ریز و درشت آن خواهیم پرداخت.

چاپ افست یک روش از چاپ است که از قرن بیستم در سراسر دنیا استفاده می شود.

 

افست

این نوع چاپ معروف به لیتوگرافی گفت نامگذاری شده است.

لیتوگرافی

 

عمدتاً این چاپ در تیراژهای بالا مورد استفاده قرار گرفته است. برای بسیاری از قبیل: کارت ویزیت، تراکت ،سربرگ، کاتالوگ، بروشور، پوستر ،چاپ کتاب و غیره می باشد.
در این چاپ از پیشرفته ترین فناوری های موجود در تجهیزات در قرن بیست و یکم استفاده می‌شود. در این چاپ سرعت و کیفیت یکنواخت بوده ، رنگ ، قیمت مقرون به صرفه را فراهم کرده است در این مقاله از چاپ افست و ویژگی های آن اشاره می کنیم.

چاپ افست چیست؟

لیتوگرافی با یک اصل ساده عمل می‌کند :مرکب و آب
مرکب و آب باهم مخلوط نمیشود اطلاعات تصویر (هنر و متن) بر روی صفحات فلزی که به نام زینک است. لیزر می‌شود که توسط مراکز آب توسط غلطک هایی که درون دستگاه می باشد فشار خیس میشود مرکب با پایه روغن به ناحیه تصویر و آب بر پایه غیر تصویر چسبیدن نمی‌شود ناحیه که حاوی مرکب است سپس به یک سیلندر لاستیکی منتقل می‌شود سپس با عبور از اطراف لاستیک روی کاغذ یا مقوا یا هر جنسی که قابلیت چاپ افست را داشته باشد قرار می‌گیرد این عملیات مستقیماً از صفحات بر روی کاغذ نمی‌رود زیرا به عنوان واسطه جابجا می شود یا به سطح دیگری منتقل می‌شود.

 

چاپ افست

 

 

چرا چاپ افست را چاپ چهار رنگ نیز گفته می شود؟

زیرا چاپ و چاپخانه ها از چهار رنگ اصلی تشکیل می شود یعنی طراحی هایی که طراحی می‌شود بر اساس چهار رنگ اصلی طراحی می‌شود.

چهار رنگ اصلی عبارت است ازCMYK:

معمولا در چاپ افست هر رنگی یک زینک گرفته می شود و در برجک هاتی خود نصب و آماده چاپ می شود.

چرا از چاپ افست استفاده می کنیم؟

از مزایای این چاپ سرعت و کیفیت و مقرون بصرفه بودن به گفته دیگر به مقادیر چاپ زیاد است. در این چاپ هرچی بیشتر چاپ کنیم قیمت آن نسبت به چاپ کم تیراژ هزینه کمتری دارد.کیفیت چاپ افست ، تصاویر و عکسهای رنگی و دقت و با کیفیت بودن بالا با حروف چاپی وضوح و جزئیات خوب تولید می کند. حداقل چاپ آن هزار عدد می باشد.
چه عواملی در تنظیم نسخه چاپ افست نقش دارد؟

برای شروع یک پرس ، صفحات تصویربرداری شده روی زینک صفحه بسته می شوند. تنظیمات مرکب برای تراکم مرکب مورد نیاز برای اجرای خاص تنظیم می کنند. سپس اپراتور دسته ای از ورق های اولیه را از طریق پرس با سرعت کم اجرا می کند و به دقت ثبت (تراز بندی) رنگ ها و تعادل مرکب چاپ / آب را بررسی می کند تا از جریان کامل و ثابت جوهر برای تولید دقیق رنگ اطمینان داشته باشد. اپراتوردستگاه افست می تواند موقعیت صفحه و تراکم مرکب را در حالی که پرس با سرعت کم در حال کار است تنظیم و چاپ کند. این فرایند تنظیم “آماده شدن” نامیده می شود ، جایی که اپراتورهای بسیار ماهر را برای چاپ افست کامل آماده می کنند.

چاپخانه

 

سخن آخر اینکه در مقاله چاپ افست و مزایای آن از تمام مراحل این نوع چاپ دیدن کردیم. سعی شد تا به طور خلاصه از همه چیز مربوط به این نوع چاپ صحبت شود. جهت ارائه مقالات بیشتر، موضوع را ایمیل نمایید. درصورتی که از این مقاله خوشتون آمده است با بقیه به اشتراک بگذارید.

نویسنده: نوید خطیبی